| Eredeti név: Michael McKagan Születésnap: 1964. február 5. Szülőváros: Lafayette IN, USA Hangszer: Basszer, dobos Zenekarok: Silly Killers, Ten Minute Warning, The Fast Backs, Hobo skank, Angelic Upstarts, Road Crew, Hollywood Rose, DUFF, Guns N' Roses, Wayne Neutron, Neurotic Outsiders, Loaded, Velvet Revolver GN'R tagja: 1985-1997 aug. Magasság: 185 cm Súly: 80 kg Hajszín: Barna Szemszín: Mogyoróbarna
Kedvencei:
dal : I don't care about you bandák : AC/DC, Fear, Led Zeppelin, Robert Plant, Kiss, Metallica, Faith No More. zenész : Robert Plant város : Seattle színész : Jerry Lewis színésznő: Marilyn Monroe film: A Clockwork Orange konyha: olasz sport : Football, golf hobbi : Motorozás időtöltés : kocsmázás és alvás nőideál: szőkék könyv: Slugs by Sean Huston koncert: Led Zeppelin korábbi foglalkozása: szakács Tv műsor: nem néz TV-t ital: Vodka, sör "Budweiser" autó: 88-ban egy Jeep Wrangler, 89-ben a Corvette, 95-ben a BMW 5.25I majd 97-ben a 7.40I hangszer : a 6 húros Fender, de van néhány Kramer gitárja is randihely : kocsma turnézásban: ingyen pia legkevésbé a turnék során: kialvatlanság ajzószer: barátnője és a tömeg
Duff McKagan basszusgitáros sztorija Los Angelestől jóval északabbra kezdődik. Duff 1964. február 5-én született, nyolcadik gyerekként (5 bátyus+3 nővér), a Washington állambeli Seattle-ben. "Frankó rockos város, zeneszerető undergrounddal" - így jellemzi ő maga szülővárosát. Bátyja, Bruce vezette be a basszusgitár rejtelmeibe. Annak idején, amikor Duff még barna hajú kissrác volt(14 évesen játszott először bandában), s nem tudta eldönteni, hogy szólógitáron, basszusgitáron vagy dobon játsszék inkább, Seattle zenei élete éppen virágjában volt. "Kismillió együttes létezett, és kismillió helyen lehetett játszani" emlékezik Duff. És ez nem túlzás: Duff harmincegy bandában fordult meg azokban az esztendőkben Seattle-ben, köztük egy Fartz nevű punk-együttesben is. Bár Seattle-ben bőségesen volt alkalom arra, hogy az ember más zenészekkel és a legkülönbözőbb összeállításokban játsszék, az ottani klubokban való fellépés egy "komoly" zenésznek végül is csak zsákutcát jelenthetett. "Az ember legfeljebb a Queensryche-be juthat be, az egyetlen menő együttesbe. Persze azért Seattle jó iskola volt számomra." 1979 és 84 között sok punk-rock bandában játszott és a heroin arrafelé mindennapos "gyógyszernek" számított.
Duff, akárcsak leendő társai, Slash és Axl, teljesen bele volt esve a Sex Pistolsba; Duff szerint Sid Vicious az egyetlen muzsikus, aki hatott rá. Mint mondja, ő volt a legfrankóbb basszgitáros, akinek valaha is hangszer volt a kezében. Nem csoda, hogy Duff, amint Los Angelesbe érkezett, teljes egészében a basszusgitárnak szentelte magát. Eladta minden cuccát, és vett egy basszusgitárt meg egy kis erősítőt, mondván: "Gitáros volt ott kismillió, én meg egyáltalán nem voltam olyan hű de jó. Akkor azt mondtam: oké, basszusozom, csak azért, hogy bedugjam a lábam az ajtórésbe. Mert basszusgitárost elég nehéz volt találni. Szóval így kezdtem. Egyáltalán nem voltam olyan jó az elején."
A 19 esztendős Duff McKagan, aki az előző pár évben is zenészként kereste a kenyerét, most megint a nulláról kezdte. Egyetlen lelket sem ismert a városban, a bátyját kivéve, aki kissé távolabb, San Fernando Valley-ben lakott; úgyhogy elég izgalmas volt a dolog. "Jó iskola volt, több szempontból is, hogy odaköltöztem abba a nagy városba, és nem ismertem senkit. Izgalmas volt, hogy egyáltalán ott voltam, és fogalmam sem volt, mit hoz a holnap." Véletlenül Izzy épp az utca túloldalán lakott akkoriban....
"Próba szerencse" alapon jelentkezett, amikor egy szép napon észrevett egy hirdetést az egyik helyi lapban: "Basszgitárost keresünk. Aerosmith, Alice Cooper. Slash." A névből ítélve valami punk társulatra számított, erős rockos beütéssel, ami a hetvenes években nagy divat volt; amikor azonban elment a megbeszélt találkozóra a Canter's-be (ez Los Angeles legendás éjjel-nappali csemegeáruháza, mellesleg rocktanya) két hosszúhajú srác várta. "Fura érzés volt, amikor először találkoztam Slashsel és Steve-vel [Adler], mert soha nem volt még dolgom ilyenekkel, mármint ottani Los Angeles-i srácokkal. Elmentünk piálni az éjszakába, így jött össze az az ócska banda. Slash bandája, a Road Crew."
Duff első benyomásával ellentétben Slash valójában nem is volt Los Angeles-i, sőt nem is afféle szőrmók, örökké piás puncipecér, amilyennek első látásra hitte volna. Az elegáns kalap alatt ugyanis nagyon éber és intuitív szerkezet ketyeg. Bár nagyon modorosnak tartaná, ha bárki a valódi nevén szólítaná, annyi bizonyos, hogy neveltetése döntő befolyással volt karrierjére.
Legelőször 1988 május 28-n mondta ki az "igen"-t Mandy Brix-nek, aki egy L.A-i japán étteremben dolgozott hostessként és egy női 3-as rapbandában játszott (The lame Flames). 1990-ben elváltak.
1990-ben Slash-el közreműködött Iggy Pop "Brick by Brick" című albumának néhány felvételén.
1992-ben újranősült és elvette Linda Johnson-t (playmate), akitől 1995 szeptemberében ben vált el.
Duff a GN'R turnék során sem hagyott fel a dalok írásával. Amikor csak tehette bevonult egy studióba és felvette az ötleteit. Ezekből az ötletekből született meg később a "Believe in me" c. szólóalbuma 1993 szeptemberében.
Bár ezen az albumon Duff sok hangszert játszott fel, mégis sok vendégzenész működött közre: GN'R tagjai (Axl-t kivéve), Lenny Kravitz, Snake és Sebastian Bach (Skid Row), Jeff Back. Duff ezután a barátaival összeállt és európai valamint japán turnéra ment. Ezekben az időben fajultak el igazán az alkohollal a problémái... (noha a drogokról sikerült leszoknia). Az ágya mellett mindig volt egy koktél, hogy ha az éjszaka közepén "megszomjazna" legyen mit felhajtani. Aztán 1994-ben egyik este a hasnyálmirigye megrepedt és a méreg szétterjedt a gyomrába, szerencséjére egy barátja még időben bevitte a kórházba különben ott végezte volna egy hotelszobában... Mindez megváltoztatta az életét, felhagyott az ivással és keményen elkezdett edzeni. Elkezdett harcművészeteket tanulni és futni. 2001-ben még Marathont is futott. A 90-es évek végén még az iskolapadba is visszaült, a Santa Monica-i főiskolára iratkozott be.
1994 nem sokat tartogatott számára. Slash, Matt és Gilby a Snakepit album (Beggars and hangers on) felvételein dolgoztak, ami Axl-nek egyáltalán nem tetszett. Duff egyetlen megemlíthető dolga ebben az évben a Sympathy for the Devil-en való közreműködés. 1995-96-ban a Neurotic Outsiders-ben játszott Matt-el, Steve Jones-al és John Taylor-al. A Neurotic Outsiders turnéja után kezdődtek a komoly problémák a GN'R háza táján.
Slash hivatalosan is kilépett a bandából 1996 végén, majd Matt-et rúgta ki Axl 1997 tavaszán. Duff így egyedül maradt Axl-el és Dizzyvel és új tagokkal, akiket Axl diktatórikus módon hozott a bandába. Nem sokat váratott magára, hogy Duff is távozzon. Bár barátai azt mondták, hogy milliókat dob ki az ablakon, ha kiszáll őt még sem érdekelte a pénz. Sohasem a pénzért csinálta, inkább a nőkért, a fellépésekért és a hírnévért. Egyik este elhívta vacsorázni Axl-t és megmondta, hogy elege van a diktatórikus módszerekből, keressen mást helyette. Ugyanakkor a családi okok is jócskán közrejátszottak kiválásában: Grace lánya 2 héttel kiválása (1997 aug. 27) után születte meg... (Susan Holmes-tól)
1997 májusában megcsillantotta színészi tehetségeit a Sliders egyik epizodjában
1998-t Duff dalok írásával és felvételével töltötte a 2.-ik szólóalbumához (Beautiful Disease), valamint egy rövidke időre újjáélesztette az egykori Ten Minute Warning-t.
A 2. szólóalbum kiadása körüli hercehurcák után (a Geffen nem akarta kiadatni) Duff egy weboldalt is létrehozott az új album népszerűsítésére és Loaded nevű turnézenekarával felvettek egy élő koncertet, hogy a netre felrakják és ott népszerűsítsék. 1997 május 27-n adták ki ezt a koncertfelvételt "Episode 1999: Live" néven.
Ezek után szó volt arról, hogy újra felveszik az albumot, de ez sohasem valósult meg. 2001-ben az újjáalakult Loaded (Duff volt az egyedüli a korábbi tagok közül) albumot jelentetett meg Japánban "Dark Days" címmel. Duff, Izzy valamennyi szólalbumán is játszott basszusgitáron.
1999 július 28-n nőül vette Susan Holmes-t. 2000 július 16-n megszületett második lánya, Mae Marie.
2000-ben alapított egy Mad for Racket vagy másnéven "The Racketeers" nevű bandát, ám a banda Londoni fellépésén Duff nem játszott. 2001-ben visszatért a Loaded-ba és Seattle-i klubokban játszottak.
2001-ben Japánban turnézott a Loaded-al és Izzyvel a River című albumának turnéján. Ekkor jött ki a Darkdays című új Loaded album is.
2002-ben Slash szerette volna egy olyan szóló albumot, ahol a világ zenéi keverednek, a zenéket ő írja, de vendégzenészeket is bevon. Duff ez időtájt kezdett el Matt-el és Slash-el jammelgetni. Izzy hol részt vett ezeken a próbákon hol nem és megalakult a 'The Project". kb 40 kész daluk volt már Izzy azonban nem akart tartós turnéra menni, de vállalta, hogy elvállal néhány koncertet beugróként. Ekkor Duff Loaded nevű zenekarából beválasztották Dave Kushner-t. 2003 elején a banda énekes meghallgatásokon találta meg Scott Weiland-ot a Stone Temple Pilot-s volt énekesét. A banda felvette a "Velvet Revolver" nevet és első bulijukat 2003 nyarán adták a Los Angelesi El Rey Színházban. 2003-ban a Set me free a Hulk című film betétdala lett, a Money című feldolgozásuk (Pink Floyd) pedig az Olasz Meló című film betétdala lett.
A debütáló CD-jük 2004.06.08-n jelent meg "Contraband" címmel. Kb fél évet csúszott a dolog Scott drog elvonója miatt. Az első videoklipp a Slither lett és a fiúk világkörüli turnét ígértek. A 2.-ik kislemezük a "Fall to pieces", amelyet a "Dirty little thing" követett.
Köszönet a: www.gnr80.tar.hu oldalnak.
Zita | |